Класифікація сходів.
Існує багато варіантів сходів. І класифікувати можна їх за багатьма ознаками. Сходові конструкції поділяються на групи
• по призначенню (вхідні, прохідні, міжповерхові);
• по розташуванню відносно об'єкта (зовнішні, внутрішні);
• по функціюванню (стаціонарні, переносні, сходи-трансформери)
• по матеріалу (дерев'яні, скляні, металеві, бетонні);
• по конструкції і способу кріплення сходинок (з підсходинками чи без них; косоурні, на тетивах,
консольні, гвинтові. Гвинтові можуть бути з опорною стійкою чи без неї)
• по формі (з поворотом чи прямі);
• по ступені складності конструкції;
• по куту нахилу (головні -кут нахилу менше 45°, компактні — кут 60°-45°, круті — 60°-90°);
• по інтенсивності використання.
Розглянемо найбільш незрозумілі і потрібні у практиці для побутового споживача ознаки.
Матеріали сходів
• Дерев'яні сходи
найбільш традиційні конструкції, з давньою історією використання. Існує ряд вимог до дерева, щоби виготовити якісні сходи. По-перше, матеріал має бути найвищої якості. Без тріщин, розшарувань та сучків. Дуже добре огляньте сировину, з якої буде вироблятись ваш виріб. Вологість — також значущий показник для остаточного результату. Вологість деревини має бути не більше 12%. Дерево має бути дуже добре просушене. Комплектуючі необхідно купувати в одному місці, оскільки навіть одна порода може суттєво відрізнятися за кольором і по якості в різних торгівельних точках. Найкращим дерев'яним матеріалом для сходів вважається дуб, але він і є одним з найдорожчих. Плюси таких сходів — екологічний, розповсюджений матеріал; найрізноманітніші ціни в залежності від породи дерева. Мінуси - залежність від навколишнього середовища, пожежонебезпечність, потребують високопрофесійних спеціалістів.
• Сходи з нержавіючої сталі
сучасні вироби, які мають багато переваг: надійні, міцні, мають антикорозійні властивості (це основна їх перевага), довговічні. Ще, в них прекрасний зовнішній вигляд, який не потребує значного догляду. Поверхня може бути дзеркальною та шліфованою. Єдиний недолік, який вони мають — висока вартість сходів з нержавійки.
• Сходи з чорного металу (фарбовані)
мають високі показники міцності і відносно низьку ціну. Недолік — вплив зовнішніх факторів (вологість, температура повітря), піддаються корозії. Ситуацію виправляє антикорозійна фарба (ми застосовуємо фарбу Hammerite), будівельна фарба високої якості значно подовжить термін використання конструкції.
• Бетонні сходи
як правило застосовують у торговельних приміщеннях і назовні. Їх сходинки стійки до зношування, а вологість і температура повітря на них сильно не впливають.
• Сходи скляні
сучасні конструкції, які використовують у комбінації з іншими матеріалами. Скло триплекс надає скляним сходинкам міцність і безпечність. Матеріал надзвичайно міцний до пошкодження. Існує надзвичайно багато варіантів малюнків і кольорів скла, тому використання його у будівництві справжня знахідка для дизайнерів та поціновувачів модного інтер'єру.
Класифікація сходів за геометричною формою .
Малюнок 14. Варіанти сходів за геометричною формою.
1. Сходи прямі, марш один.
2. Сходи прямі, два марша з проміжковим майданчиком.
3. Сходи у вигляді літери Г з майданчиком у куті.
4. Двомаршеві сходи у вигляді букви П з майданчиком.
5. Сходи , три марша , два проміжкових майданчика.
6. Сходи, один марш, криволінійні . Сходи розташовуються біля стіни.
7. Сходи, один марш, криволінійні. Розташовуються в прямокутному приміщенні.
8. Сходи гвинтові.
9. Сходи, один марш. Нижні забіжні сходинки повертаються на 90°.
10. Сходи , один марш. Забіжні сходинки зверху і знизу мають поворот на 90°.
11. Сходи, марш один. Середні забіжні сходинки мають поворот на 180°.
Сходи за конфігурацією
• Сходи прямі — середня лінія таких маршів пряма. Є одномаршеві та багатомаршеві. Такі конструкції дуже прості у проектуванні (мал. 14; 1,2).
• Сходи з поворотом змінюють свій напрямок. Сходовий майданчик ставиться в місці повороту (мал.14; 3,4,5) .
• Сходи криволінійні — складаються тільки із забіжних сходинок (мал.14, 6,7).
• Гвинтові сходи - середня лінія таких сходів є коло за формою (мал.14; 8).
• Сходи з забіжними сходинками — одномаршеві сходи з поворотом на 180° чи з одним або двома поворотами на 90°. Забіжні сходинки розташовуються зверху, посередині чи знизу (мал.14; 9,10,11).
Важливо знати!
Також відзначимо сходи спіральні, які дуже схожими з гвинтовими.
В гвинтових - внутрішній радіус конструкції R=0 м, проект сходів створюється навколо центральної вісі. В спіральних - відсутня центральна вісь і зовнішній радіус є більший , ніж три метра ( внутрішній від 0,3 м). Гвинтові сходи економлять площу приміщення, тоді як спіральні потребують значного простору. Не слід забувати, що по спіральних сходах можна занести великогабаритні предмети, а у гвинтових простір обмежений і проходять там тільки необ'ємні вантажі. Спіральні конструкції одні з самих складних у проектуванні, але водночас вони надзвичайно вишукано виглядають. Малюнок 14 - типові зображення спіральних (мал.15) та гвинтових (мал.16) сходів.
Малюнок 17
Сходи "качиний крок".
Малюнок 15
Спіральні сходи.
Приклад.
Малюнок 16
Гвинтові сходи.
Приклад.
Під кінець розділу слід згадати про сходи “ качиний крок”.
Це відносно новий напрямок у проектуванні сходових конструкцій, але для тих, хто хоче зекономити значну частину площі помешкання, стає рятівним, оскільки такий варіант можна встановлювати під кутом нахилу < 45°. Особливість цих сходів в тому, що тут кожна сходинка проектується під визначену ногу, ліву чи праву і переміщення по цій конструкції має відбуватися по схемі. Де-які варіанти представлені на малюнку 17.
Варіанти конструкції.
За варіантом конструкції сходи виробляють на косоурах, на тетивах, консольні, на больцях, гвинтові з центральною стійкою чи спіральні, без стійки, модульні.
• Сходи на косоурах
каркас таких сходів різниться тим, що сходинки на такому каркасі розташовуються зверху. Несучий основний елемент таких сходів — косоур. Сходи можна продивитись збоку, форма нагадує гребінець. У проектуванні таких конструкцій використовують один косоур (монокосоур), два косоура чи навіть три косоура. Можуть бути — прямі, гвинтові, вигнуті (мал.18).
• Сходи на тетивах
каркас такої конструкції різниться тим, що в наявності є спеціальні пази для сходинок. Сходинки знаходяться всередині каркасу, для того щоби сходи тримались, конструкцію скручують металевим болтом великого діаметру. Сходи не можна продивитись збоку, видно тільки похилу балку. Можливі варіанти — прямі, гвинтові, вигнуті (мал.19).
• Сходи на больцях
не мають несучого каркасу. Широковживаний варіант - один кінець сходинки монтується в стіну, другий — кріпиться за допомогою больця, болта, до іншої . Так сходинки як би збираються одна до одної. Один з плюсів таких сходів— ремонт. Без проблем зняти один елемент, не пошкоджуючи всю конструкцію (мал.20).
Малюнок 18
Сходи на косоурах.
Малюнок 19
Сходи на тетивах.
Малюнок 20
Сходи на больцях.
Ласкаво просимо до майстрів!
Телефонуйте! 067-774-13-10, 063-848-06-56
Відмінна якість за помірні ціни!