top of page

Норми та рекомендації з проектування металевих виробів.

//
Проектування сходів.

При створенні проекту сходів існує ряд стандартів, які перевірені роками і потрібні для того, щоб кінцевий виріб був зручним та надійним. Їх не можна нехтувати і завжди необхідно дотримуватись ряд, створених інженерами і перевірених роками,  норм. Для правильного проекту необхідний план першого поверху. Заміри роблять по налічникам вікна, також враховують розміри підвіконня.  Отже, основні рекомендації наступні:

В будівлях , де в наявності більше, ніж два поверхи, сходи при з'єднанні поверхів , обов'язково мають мати спільний сходовий проліт.

Не можна використовувати сходи, які трансформуються, для з'єднання поверхів.

Сходи у вітальні або у загальній кімнаті допускаються тільки в тому випадку, коли постійно опалюються приміщення на першому та другому поверсі.

Розмір сходинок.

Кількість сходинок у марші від 3 - 18 шт., по нормам має бути непарною. Це зумовлено тим, що людині, при русі по сходах, зручно закінчувати тією ж самою ногою, з якої вона почала рух. Розраховують необхідне число сходинок, враховуючи висоту поверху і кут нахилу конструкції. До висоти поверху входить також і товщина підлогового покриття і нижнього і верхнього поверхів.

Формула для розрахунку висоти і ширини сходинки : 2а+b = 60 -64 см. Де а - висота сходинки, в - ширина, а 62 см — середня довжина кроку людини.

Ширина сходинки має бути в межах 20-32 см. Оптимальною вважається ширина 30 см. Ширина сходинки для житлових приміщень - не менше 25 см , для нежитлових приміщень - не менше 20 см . Мінімальна — 20 см.

Висота сходинки , для зручного користування, має бути в межах від 12 – 20 см. Оптимальною вважається висота 15 см. Максимальна висота сходинки в житлових будівлях — 26 см, для сходів, які розташовані в квартирі - 23 см , для підвалів і технічних приміщень - 21 см. Мінімальною вважається висота 12 см. Висоту сходинок необхідно заокруглювати до міліметрів, ідеально, щоби висоти сходинок були однакові . Похибку плюсувати до висоти нижньої фризової сходинки.

Дозволяється нависання сходинки над іншою в межах 0,3-0,5 см.

Кут нахилу.

Кут нахилу сходів для комфортного сполучення житлових приміщень – від 26° до 45°. Межа нахилу сходів при ходьбі - кут 50°, такі сходи вважаються крутими ( від кута 50° і вище - по сходах можна спускатись тільки спиною вперед). Нижня межа - кут 20°. Узагальнено: круті - 90°-75° ( такі сходи - це пожежні драбини або драбини до технічних приміщень); круті приставні сходи або драбини - 75°-45° ; сходи комфортні для житлових приміщень - 45°-26° ( нижня межа 26° вважається найкомфортнішою для піднімання - спуску ) , кут від 24° і нижче – в такому випадку можна використовувати пандуси. Чим сходи є крутішими, тим менше місця в приміщенні вони займають і навпаки, некруті сходові конструкції займають значну площу.

Марші.

Корисна ширина сходового маршу, для руху однієї людини, має бути в середньому 0,9 - 1 м, для двох людей - середнє значення 1,25- 1,5 м (мал. 28). В жодному разі ширина маршу не може бути меншої від ширини дверей евакуаційного виходу. При проектуванні сходового маршу між двома поверхами, або поворотного сходового маршу, необхідно брати корисну ширину для двох людей, тобто, вона має бути мінімально 1,0 м , тому що при русі поворотною конструкцією в протилежних напрямках, люди не помітять одне одного і на вузьких сходах не розминуться. Також проблематично переносити вантажі на вузьких сходах. Але, в деяких випадках, коли є необхідність у сходах, але дуже обмежений простір, можна встановити конструкцію шириною 0,7 м. При проектуванні сходів з можливістю підніматися інвалідам, ширина маршу має бути більшою від 1,5 м .

Основні розміри ширини сходів : 1,25 м – сходи, які вважаються над комфортними; 1,10 м – конструкція проектується між двома стінами; 0,9 м – сходи обмежені з двох сторін перилами, або перила з одного боку, а з іншого- стіна; 0,8 м – використовують ширину для сходів, при цьому враховується, що по ній не буде переноситись вантаж; 0,7 м – така ширина застосовується в дачних будиночках и в технічних приміщеннях.

Зазор між маршами, які розташовані близько і мають зустрічні напрямки має бути не < 5 см. Оптимальним рахується 10 см.

Ширина сходів з двома або більше маршами обов’ язково має бути по всій довжині конструкції однакова.

Ширина сходового майданчика, розташованого між двома маршами, має бути не менше 1,3 м. Довжина сходового майданчика, який розташований перед вхідними дверима, має бути не менше ширини дверей і плюс врахування площі, де стоїть людина перед цими дверима. Якщо ж двері розсувні, довжина майданчика має бути від 1 м.

Варіанти ширини сходового маршу.

   Малюнок 28

   Ширина сходового маршу.Варіанти.

   Малюнок 29

   Сходи із забіжними сходинками.

Сходи із забіжними сходинками. Виробництво Львів.

Забіжні сходинки.

Забіжні сходинки потрібні для економії простору і можливісті не будувати сходовий майданчик.

В забіжних сходинках по середній лінії сходового маршу ширина має бути не менше 26 см. Ширина з вузького кінця не менше 10 см. Нависання над нижньою сходинкою не більше 5 см.

Сходи з радіальним обертом складні у виготовленні, необхідно виготовляти гнуті косоури, тетиви, тому поворотні сходи виготовляють без радіуса вигину. Їх роблять під кутом 90 °.

Важливо пам'ятати, креслення сходів із забіжними сходинками бувають неточні, тому при зніманні розмірів з креслення, перед виготовленням сходинок, необхідно додати величини ширини кожної сходинки. Сума цих розмірів має бути рівною довжині сходів на даній ділянці. Перевірити необхідно і по середині, і по краях проекту конструкції.

Приклад того, як можна спроектувати сходи із забіжними сходинками на малюнку 29.

Висота сходів.

Критична висота між сходами і стелею мінімально може бути 2 м. Цей розмір зберігається сталим на протязі маршу.

Гвинтові сходи.

Гвинтові сходи проектуються з кутом оберту 270° — 360°.

Такі сходи найчастіше проектують проти годинникової стрілки.

Всі сходинки у гвинтових сходах забіжні.

Вузький кінець даної сходинки мінімально має бути не менше 10 см, широкий кінець не більше 40 см.

Ходова вісь розташована від центральної вісі на відстані 2R/З. R -радіус гвинтової конструкції.

Кількість сходинок визначається шляхом ділення висоти сходів на висоту підсходинки.

Ширина сходинки на середній лінії розраховується за формулою : L/n. Де L – довжина кола, n -кількість сходинок. Якщо сходи мають кут 360°, то L=2πR. При куті 270°, L= 2πR*3/4= 3πR/2.

Перила.

Висота перил для сходів регламентується - не менше 90 см, відстань між стійками не більше 15 см. Для сходів, які використовують діти – висота огорожі для сходів 1,2 м, відстань між стійками 10 см.

Навантаження, яке повинні витримувати перила, це 100 кг. Для того, щоби на них могла спертись доросла людина.

Ширина та висота поручнія мають бути зручними для того щоб його охопити рукою.

Сходи які мають більше ніж 5 сходинок і ширину від 1,25 м обов'язково мають бути обладнані поручнем або перилами з однієї сторони. При ширині від 1,25 м до 2,5 м з двох сторін. На сходах, які ширше 2,5 м , по правилам, встановлюються перила по центру конструкції.

Ласкаво просимо до майстрів!

Телефонуйте! 067-774-13-10, 063-848-06-56

Відмінна якість за помірні ціни!

bottom of page